Sušice a její okolí poskytují neuvěřitelné možnosti sportovního vyžití. V sobotu 14. dubna připravili organizátoři - Jízdní kola Petr Čácha a High Point Bike Team Sušice - pro 33 závodníků, mezi nimiž bylo i šest žen, téměř dvacet kilometrů dlouhou trasu, na níž nechybělo i velké převýšení.

Závodníci odstartovali v 11 hodin z prostoru nad sušickou smuteční síní a pokračovali dále přes Žižkův vrch (619 m. n. m.) na bájné keltské hradiště Sedlo, které se nachází v nadmořské výšce přes 900 metrů. Právě tento úsek dal běžcům asi nejvíce zabrat, protože kromě kamenité cesty to znamenalo překonat i největší převýšení celého závodu.

„V polovině jsem si přál, aby už byl konec," prozradil v cíli své pocity jeden z běžců.

První se v cíli objevil sušický borec Jan Paták, který dosáhl skvělého času 1 hodina 18 minut. O minutu později pak doběhl Luboš Kůra z Klatov a třetí příčku obsadil Jan Bíba ze Stříbra s časem 1 hodina 21 minut.

„Před čtrnácti dny jsem běžel půlmaratón v Praze. To jsem trénoval pětkrát týdně. Před horským během v Sušici jsem si byl párkrát zaběhat,“ uvedl vítěz Jan Paták, který studuje vysokou školu. „Kvůli škole už nemám tolik času na běhání," dodal.

Skvělé a obdivuhodné výkony podaly i ženy. První do cíle (a pátá celkově) doběhla v čase 1 hodina 32 minut Šárka Grabmüllerová z Vimperku.

Rozdíly v konečných časech byly samozřejmě značné. Poslední běžec pokořil trať v čase 2 hodiny 30 minut, tedy více než hodinu po vítězi. To však není podstatné, protože u těchto závodů platí, že není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.